Drożdżowe rogaliki z twarożkiem, POLAK POTRAFI, Drobne ciasteczka-różne

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

 

Na idealne drugie śniadanie lub podwieczorek. Najlepsze, puchate, drożdżowe mini rogaliki - na dwa kęsy! Smak dzieciństwa Wiktorii - jak miała 3 latka i mieszkaliśmy w Polsce zabierałam ją do lodziarni za rogiem i kupowałam na wagę najlepsze, najbardziej puchate rogaliki z białym serem i oprószone pudrem. Kochałyśmy je obie. Może ja nawet bardziej ;-). Te smakują identycznie a jaka radość z możliwości odtworzenia ich smaku w domu :-). Rogaliki są bardzo małe, na zdjęciach wyglądają na większe.. Polecam bardzo mocno!

Uwaga: najczęstszym problemem podczas zagniatania ciasta drożdżowego jest jego luźność i rzadkość. Ciasto może się kleić, ale po wyrastaniu zmieni swoją konsystencję. Można podsypywać mąką, ale niedużo i z rozwagą. Pamiętajmy, im mniej mąki podsypiemy podczas formowania, tym lżejsze, bardziej delikatne i puchate będą rogaliki po upieczeniu.

 

Składniki na około 50 małych rogalików:

·         560 g mąki pszennej tortowej

·         10 g drożdży suchych lub 20 g drożdży świeżych

·         350 ml mleka

·         2 jajka

·         80 g masła, roztopionego

·         75 g cukru

·         pół łyżeczki soli

Ponadto:

·         400 g twarogu półtłustego lub tłustego

·         2 żółtka

·         4 - 5 łyżek drobnego cukru do wypieków z wanilią (zamiast wanilii można dodać 1 małe opakowanie cukru wanilinowego)

Składniki rozetrzeć w naczyniu widelcem, do połączenia. Najlepszy jest twaróg nie mielony, grudkowaty (w kostce).

Dodatkowo:

·         1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania przed pieczeniem

·         cukier puder do oprószenia

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn - *), dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Przygotować 2 - 3 płaskie blachy - wyłożyć papierem do pieczenia (można pominąć, jeśli forma jest nieprzywieralna).

Wyrośnięcie ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Każdą część rozwałkować na długi prostokąt o bokach około 18 x 35 cm. Kółkiem do krojenia pizzy lub ostrym nożem wycinać naprzemiennie trójkąty o krótkiej podstawie i długich bokach. U podstawy każdego trójkąta nakładać 1 łyżeczkę nadzienia serowego. Zwijać od podstawy w kierunku wierzchołka w taki sposób, by  koniec wierzchołka znalazł się pod spodem rogalika (w przeciwnym wypadku rogaliki będą rozwijały się podczas pieczenia).

Układać na blaszce, w sporych odległościach od siebie. Przykryć ręczniczkiem, pozostawić w cieple do czasu podwojenia objętości (około 30 minut).

Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.

Piec w temperaturze 190ºC przez około 13 - 15 minut lub do złotego koloru. Wyjąć, wystudzić na kratce. Po lekkim przestudzeniu oprószyć cukrem pudrem.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough' (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować wg powyższego przepisu.

* Składniki do rozczynu odejmujemy ze składników na ciasto drożdżowe w przepisie.

Smacznego :-).

     

 

 

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • eldka.opx.pl