Drabina D10W drewniana, Straż Pożarna

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

KOMENDA  POWIATOWA  PAŃSTWOWEJ  STRAŻY 

 

POŻARNEJ  W  CHRZANOWIE

 

 

 

 

 

Konspekt ćwiczeń

 

 

 

 

 

Temat: Sprawianie drabin pożarniczych

·         Warunki BHP przy sprawianiu drabin

·         Obsługa i sprawianie drabiny D-10 W

·         Charakterystyka i zasady obsługi drabiny w warunkach działań ratowniczych

·       Technika chodzenia po drabinach

 

 

 

 

                   

                                                      WYKONAŁ:

 

                                                        St.asp. Łyszczarz  Piotr
KONSPEKT ĆWICZEŃ

 

1. PRZEDMIOT: Sprzęt  pożarniczy.

 

2. CEL ĆWICZEŃ:

 

DYDAKTYCZNY- utrwalenie zasad postępowania podczas działań ratowniczych przy sprawianiu drabin pożarniczych w czasie ćwiczeń i działań ratowniczych, zasady bezpiecznego sprawiania i składania drabin pożarniczych. Omówienie technicznych możliwości drabin. BHP podczas sprawiania.

 

WYCHOWAWCZY- wskazanie na znaczenie współpracy i wzajemnego zrozumienia w czasie działań, zwracanie uwagi na działania które podejmują inni ratownicy podczas sprawiania drabiny, wzajemna kontrola podczas trudnych warunków akcji ratowniczej.

 

3. TYP LEKCJI: Zapoznanie się ze sprzętem i zasadami jego sprawiania

 

4. FORMA PRACY: Grupowa

 

5. METODA PRACY: Lekcja ćwiczeniowa

 

6.POMOCE DYDAKTYCZNE: Ubrania popularne, uzbrojenia osobiste, drabina D 10 W.

7. BHP przy ćwiczeniach i akcjach z drabinami

lPrzenoszenie drabiny zgodnie z regulaminemllSprawianie drabiny w miejscu dogodnym zgodnie z regulaminem przez określoną liczbę osób.llDrabina przystawna wierzchołkiem koło okna, wierzchołek drabiny minimum dwoma szczeblami nad krawędziom okna, dachu, gzymsullKąt bezpieczny od 60° do 75°llDrabina po sprawieniu musi być:l

·        Stabilna

·        zabezpieczona przez obsadę

·        drabiną sprawnie techniczną

·        obsługa drabiny ubrana regulaminowo

·        nie wolno wykonywać ruchów drabiną jeżeli ktoś znajduje się na drabinie

·        zakaz sprawiania drabiny przy sieciach energetycznych

·        nie wolno wchodzić na drabinę w butach utłuszczonych w smarach, olejach, itp.

6.     Parametry drabiny:

        -  długość drabiny                          10000 mm

        -  długość dolnego przęsła               5670 mm

        -  długość górnego przęsła               5800 mm

        -  długość drążków podporowych   5650 mm

   -  rozstaw bocznic przęsła dolnego     360 mm

            -  rozstaw bocznic przęsła  górnego     300 mm

            -   rozstaw szczebli                               320 mm

            -  liczba szczebli w jednym przęśle        17 szt

            -  ciężar drabiny                                      72  kg   

8. Chwyt drabiny z pojazdu

Komenda: „Obsługa - drabinę D 10 W- chwyć!"

Wyznaczona obsługa najkrótszą drogą podbiega do pojazdu pożarniczego. Pomocnik roty l wchodzi na dach pojazdu. Przodownik roty l zajmuje miejsce za pojazdem, twarzą w kierunku uchwytów zabezpiecza­jących w odległości około 0,5 m. Rota II zajmuje miejsce w odległości około 2,5 m z tyłu pojazdu, fron­tem do siebie. Po zajęciu miejsc przez obsługę przodownik roty l zwalnia uchwyty zabezpieczające dra­binę i zajmuje miejsce - twarzą do prawej strony drabiny.

Uwaga!

Przy zdejmowaniu drabiny D 10 W na samochód pożarniczy wchodzi  rota l (przodownik lub pomocnik), po którego z nich stronie znajduje się drabinka umożliwiająca wejście na dach samochodu. Spowodowana tym zmiana funkcji w rocie l powoduje odpowiednio zmianę zwalniającego uchwyty zabezpieczenia drabiny.

Pomocnik roty l zsuwa drabinę do chwili przejęcia przez rotę II. Rota II przejmuje podstawę drabiny, chwytając ją oburącz podchwytem za bocznice, między pierwszym a drugim szczeblem na wysokości ramion i odchodzi bokiem wzdłuż osi wysuwu drabiny do momentu, gdy wierzchołek drabiny znajdzie się na wysokości rolki.

Pomocnik roty l po upewnieniu się, że wierzchołek drabiny spoczywa na rolce, schodzi z dachu pojazdu i zajmuje miejsce naprzeciw przodownika roty l twarzą do niego, po drugiej stronie drabiny. Rota l zsuwa wierzchołek drabiny, chwytając podchwytem za bocznice między ostatnim a przedostatnim szczeblem. Obsługujący jednocześnie wykonują zwrot w kierunku podstawy, przejmując drabinę na ramiona: przodownicy na lewe, pomocnicy na prawe, podtrzymując ją rękoma wewnętrznymi - podchwytem za bocznice, ręce zewnętrzne opuszczone wzdłuż ciała. Obsługa jest gotowa do przeniesienia drabiny na miejsce sprawiania.

10. Chwyt drabiny z ziemi

Komenda: „Obsługa - drabinę D 10 W - chwyć!"

Wyznaczona obsługa najkrótszą drogą podbiega do drabiny. Rota l zajmuje miejsce przy wierzchołku drabiny, miedzy ostatnim a przedostatnim szczeblem. Rota II zajmuje miejsce przy podstawie drabiny między pierwszym a drugim szczeblem; przodownicy po prawej, a pomocnicy po lewej stronie drabiny. Obsługa zwrócona jest twarzą do drabiny. Wykonując przysiad, chwytają oburącz podchwytem za bocznice. Prostując się unoszą drabinę na wysokość ramion, jednocześnie wykonują zwrot w kierunku podstawy.

Opierając drabinę na ramionach (przodownicy na lewych, pomocnicy na prawych) podtrzymują drabinę rękoma wewnętrznymi podchwytem za bocznice, ręce zewnętrzne opuszczone wzdłuż ciała.

11. Przenoszenie drabiny

Komenda: „Obsługa - z drabiną D 10 W, do... -marsz!"

Obsługa podbiega do wyznaczonego obiektu i ustawia się w odległości około 1,5 m od ściany tak, aby drabina była w położeniu prostopadłym do budynku. W celu wygodnego i bezpiecznego przenoszenia drabiny dopuszcza' się podtrzymywanie jej oburącz. W przypadku sprawiania drabiny do balkonu należy wysunięcie balkonu uwzględnić w odległości ustawienia drabiny od ściany.

12. Sprawianie drabiny

Komenda: „Na tempa - drabinę D 10 W, do... -spraw!"

Tempo - raz! Rota l trzyma wierzchołek drabiny na ramionach, nie zmieniając pozycji. Rota II wykonuje zwrot w kierunku bocznic drabiny i w przysiadzie, trzymając oburącz podchwytem za bocznice, składa podstawę drabiny na ziemi i odpina paski zabezpieczające drążki drabiny. Po odpięciu pasków rota II przybiera pozycje do sprawienia drabiny.

Prostując się wykonują zaskok: przodownik roty II prawo nóż, pomocnik roty II lewo nóż do podstawy dra­biny. Nogami tymi zabezpieczają podstawę drabiny, stawiając stopy na ściągaczu. Po czym przodownik roty II lewo nóż, pomocnik roty II prawo nóż wykonują zakrok, stając tyłem do siebie. W skłonie chwytają drążki nachwytem: przodownik roty II lewą, pomocnik roty II prawą ręką, prostując się unoszą drążki; przodownik roty II do lewego, pomocnik roty II do prawego boku, z jednoczesnym podchwytem drążka rękami przeciwnymi. Drążki dociskane są do tułowia.

Tempo - dwa! Rota l unosi wierzchołek drabiny ponad głowy i przechwytami rąk po bocznicach stawia drabinę do pionu z lekkim pochyleniem jej na budynek.

Rota II przechwytami rąk po drążkach ułatwia rocie l podnoszenie drabiny. Po czym odchyla drążki na odległość wyciągniętej ręki: przodownik roty II lewej, pomocnik roty II prawej, na zewnątrz w skos w kierunku budynku, opierając drążki o podłoże. Nogami, którymi zabezpieczali podstawę drabiny (przodownik roty II prawą, pomocnik roty II lewą), wykonują zakrok, po czym nogami przeciwnymi zabezpieczają drążki przed przesunięciem się. Oburącz trzymają drążki: przodownik roty II lewą nachwytem, na wysokości pasa, prawą podchwytem na wysokości barku, pomocnik roty II prawą nachwytem, na wysokości pasa, lewą podchwytem na wysokości barku. Rota l, z chwilą zdjęcia nóg ze ściągacza przez rotę II, zabezpiecza podstawę drabiny, stawiając - przodownik nogę lewą, pomocnik prawą na ściągaczu. Rękami zabezpieczają drabinę, trzymając za bocznice na wysokości ramion. Po zabezpieczeniu drążków przez rotę II, pomocnik roty l zaskakuje pod drabinę lewo nóż, wyko­nując trzy kroki tak, aby twarzą zwrócony był do przodownika roty l. Przodownik roty l ustawia się przed drabiną, zabezpiecza podstawę drabiny lewą nogą na ściągaczu. Trzyma drabinę za bocznice dolnego przęsła na wysokości barków. Pomocnik roty l po wykonaniu zaskoku odwiązuje linkę zabezpieczającą przęsło górne i chwyta ją oburącz ponad głową.

Tempo - trzy! Pomocnik roty l, ciągnąc za linkę przechwytami rąk, wysuwa przęsło górne na wyma­ganą wysokość tak, by zapadki przęsła górnego spoczęły na szczeblu przęsła dolnego.

Oplatając linką drugi i trzeci szczebel przęsła dolnego, w połowie ich długości, wykonuje węzeł zabezpieczający pod trzecim szczeblem.

Pozostaje pod drabiną, na wysokości ramion chwyta oburącz bocznice od ich zewnętrznej strony.

Tempo - cztery! Po zabezpieczeniu drabiny przez rotę l, rota II odsuwa drążki na zewnątrz w skos, opiera wierzchołek drabiny o budynek, po czym lekko podbija drążki tak, aby wierzchołek odstawał od ściany na odległość około 5cm. Po wykonaniu tych czynności rota II ustawia się przy drążkach, jak w tempie drugim. Drążki zabezpieczają oburącz oraz za pomocą stóp:

przodownik  roty  II  lewej, pomocnik  roty II prawej. Przodownik roty l kieruje właściwym i bezpiecznym ustawieniem drabiny, wydając komendy dla roty II: „Rota odbij!" „Rota podbij!” „Przodownik odbij!". Przodownik podbij!"„Pomocnik odbij!" „Pomocnik podbij!"

Przerwanie wykonywania czynności następuje na komendę: „Stój!" Przodownik roty l obserwuje wierzchołek drabiny. Po ustawieniu drabiny rota l zaskakuje do bocznic: przodownik lewą, pomocnik prawą stopą zabezpieczają podstawę drabiny. Rękoma chwytają za bocznice pod szczeblem na wysokości barków, przo­downik prawą, pomocnik lewą ręką.

13. Złożenie sprawionej drabiny

  Komenda : „ Na tempa drabinę D 10W – złóż!”

Tempo – raz! Rota I zaskakuje : przodownik przed, pomocnik pod drabinę, chwytając oburącz bocznice na wysokości barków. Przodownik roty I zabezpiecza podstawę drabiny lewą stopą na ściągaczu. Po zabezpieczeniu drabiny przez rotę I – rota II zbliża się z drążkami do drabiny, ustawiając ją w pionie w sposób podany dla tempa drugiego przy sprawianiu drabiny.

      Tempo – dwa!  Pomocnik roty I odwiązuje linkę, lekko unosi przęsło górne do momentu zwolnienia zapadek i opuszcza przęsło przechwytami rąk po lince, trzymając ją oburącz ponad głową.

Tempo – trzy! Pomocnik roty I zawiązuje linkę- obejmując nią drugi i trzeci szczebel obydwu przęseł. Rota I zaskakuje : przodownik do prawej bocznicy, pomocnik przed prawonóż  do lewej bocznicy. Trzymając oburącz podchwytem za bocznice, zabezpieczając podstawę drabiny na ściągaczu: przodownik lewą stopą przy prawej bocznicy, pomocnik prawą stopą przy lewej bocznicy. Rota II odchodzi od drążków do podstawy drabiny, rozpoczynając marsz nogami zabezpieczającymi drążki: przodownik lewą, pomocnik prawą. Drążki nadal trzymane są przez : przodownika , ręką lewą- nachwytem i pomocnika ręką prawą- nachwytem. Rota II zabezpiecza podstawę drabiny, stawiając stopy: przodownik prawą – przy prawej bocznicy, pomocnik lewą – przy lewej bocznicy na ściągaczu, Rota I zdejmuje nogi ze ściągacza. Cofając się, przechwytami rąk po bocznicach, opuszcza drabinę na ramiona : przodownik na lewe, pomocnik na prawe. Zatrzymują się między ostatnim a przedostatnim szczeblem, u wierzchołka. Ręce wewnętrzne podtrzymują bocznice, wolne - opuszczone swobodnie w dół. Z chwilą gdy rota I zaczyna opuszczać drabinę, rota II przejmuje oburącz drążki i dociska je do tułowia. Przechwytami rąk po drążkach pomagają w opuszczeniu drabiny. Chwyt wykonuje się , jak w tempie pierwszym przy sprewianiu.

         Tempo – cztery! Rota II w skłonie : przodownik lewą, pomocnik prawą ręką składają drążki przy bocznicach drabiny. Prostując się , zaskakują do bocznicy drabiny- nogami zabezpieczając podstawę drabiny. Stają twarzą do siebie między pierwszym a drugim szczeblem u podstawy drabiny . W przysiadzie zabezpieczają drążki paskami. Oburącz podchwytem za bocznice unoszą drabinę na ramiona i wykonują zwrot w kierunku wierzchołka. Rota I , w momencie gdy rota II uniesie drabinę na wysokość ramion, wykonuje zwrot w kierunku wierzchołka.

 

14. Złożenie drabiny na ziemie

Komenda: „Obsługa - drabinę D 10 W - złóż"

Obsługa wykonuje zwrot do drabiny i zdejmuje ją z ramion, chwytając oburącz podchwytem za bocznice. W przysiadzie składa drabinę na ziemi i udaje się najkrótszą drogą na swoje miejsce w szyku.

15. Złożenie drabiny na pojazd pożarniczy

Obsługa najkrótszą drogą podchodzi z drabiną do pojazdu pożarniczego i składa drabinę na pojeździe, wykonując zadanie w odwrotnej kolejności niż przy chwycie drabiny z pojazdu. Po zabezpieczeniu drabiny najkrótszą drogą wraca na swoje miejsce w szyku.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • eldka.opx.pl