Doskonalenie techniki zagrywki piłki siatkowej sposobem górnym, Piłka siatkowa
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt lekcji wychowania fizycznego w ujęciu czynnościowym dla klasy I gimnazjum
Prowadzący: Marcin Błaż
Asysta: Jacek Wilk
Zadanie główne: Doskonalenie techniki zagrywki piłki siatkowej sposobem górnym
Cele operacyjne w zakresie:
1. Sprawności motorycznej
·        zwiększy szybkość reakcji,
·        poprawi technikę odbić piłki sposobem górnym i dolnym oburącz,
·        poprawi koordynację ruchową,
2. Umiejętności
potrafi poprawnie wykonać zagrywkę sposobem górnym,
3. Wiadomości
wie, które ćwiczenia wpływają na zwiększenie jego zdolności koordynacyjnych,
dostrzega potrzebę zwiększania skuteczności zagrywki,
4. Usamodzielniania
Uczeń:
dobiera ćwiczenia doskonalące koordynację rąk i nóg,
uczestniczy w organizacji lekcji (wykonuje ćwiczenia przygotowujące organizm do wysiłku i ćwiczenia rozluźniające,
Metody realizacji zadań:
zadaniowa ścisła,pogadanka.naśladowcza ścisła,problemowa.
Formy organizacyjne ćwiczeń:
frontalna,
Czas lekcji: 45 minut
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: piłki siatkowe, siatka, stoper (zegarek).
Â
Â
Część wstępna lekcji
Czyności uczniów
Czynności nauczyciela
Metody
Docelowe
Zadania
Zapoznanie siÄ™ z zadaniami lekcji
·        słucha informacji nauczyciela,
·        przygotowuje się do aktywnego, świadomego udziału w lekcji,
Â
·        słucha informacji podawanych przez nauczyciela,
·        sprawdza gotowość uczniów do zajęć,
·        wskazuje na potrzebne dyspozycje emocjonalno-sprawnościowe,
·        sygnalizuje wszechstronność i dostępność uprawiania p.siatkowej w różnych warunkach,
·        wyjaśnia konieczność samooceny w celu podniesienia swoich umiejętności,
·        przypomina przepisy gry w piłkę siatkową,
pogadanka
Część główna lekcji "A"
Przygotuje i pobudzi organizm do wysiłku
·        wykona wymachy i krążenia ramion, podskoki, wieloskoki, krążenia tułowia,
·        wykona serię cwiczeń koordynujących pracę rąk i nóg wg własnego pomysłu,
·        egzekwuje wykonanie podanych przez siebie ćwiczeń,
·        poleci wykonanie ćwiczeń indywidualnych,
·        czuwa nad odpowiednim tempem i rytmem wykonywanych ćwiczeń,
zadaniowa ścisła
Część główna lekcji "B"
Poprawia technikę odbić piłki sposobem oburącz dolnym
·        wykonuje odbicia piłki sposobem oburącz dolnym po podaniu przez partnera,
·        czuwa nad poprawnym wykonaniem,
·        przypomina o najczęściej popełnianych błędach odbicia dolnego,
zadaniowa ścisła
Kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową
·        odbija piłkę sposobem oburącz dolnym w siadzie klęcznym z przejściem do klęku (podanie piłki wysokim lukiem),partner - nagranie piłki płasko odbiciem górnym,
·        oblicza własny rekord odbić,
·        dokonuje samooceny poprzez porównanie własnego wyniku z wynikami kolegów,
·        objaśnia sposób wykonania ćwiczenia,
·        czuwa nad dokładnością wykonania ćwiczenia,
·        wybiórczo sprawdza liczbę odbić
zadaniowa ścisła
Doskonali technikę zagrywki sposobem górnym
·        obserwuje pokaz nauczyciela,
·        wykonuje zagrywkę tenisową o ścianę w odległości 3-5 m,
·        wykonuje zagrywkę o ścianę w zaznaczony na niej kredą pas o szerokości 1 m,
·        demonstruje zagrywkę sposobem górnym zwracając uwagę na najczęściej występujące błędy podczas zagrywki tym sposobem,
naśladowcza
Kształtuje szybkość
·        zagrywa piłkę sposobem tenisowym z odległości 3-4 m od siatki, następnie dobiega do siatki i wraca na pozycję wyjściową,
·        w ustawieniu 2:1 w odległości 4-5 m od siatki uczeń zagrywa piłkę, przebiega na drugą stronę siatki, ustawia się za graczem stojącym po przeciwnej stronie siatki, który chwyta piłkę, zagrywa, itd.
·        czuwa nad poprawnością wykonania ćwiczenia,
·        koryguje błędy,
Â
·        dzieli uczniów na 3-osobowe grupy,
·        wyjaśnia zasady ćwiczenia,
zadaniowa ścisła
Doskonali technikÄ™ zagrywki sposobem tenisowym
·        wykonuje 5 zagrywek do partnera (odległość 4-5 m od siatki), po serii zagrywek krok do tyłu i ponownie 5 zagrywek,
·        każdy z uczniów należących do drużyny atakującej kolejno, jeden za drugim wykonuje zagrywkę tenisową. Óbrońcy stojący po przeciwnej stronie siatki starają się odebrać piłkę sposobem oburącz dolnym,
·        dokonuje oceny punktowej za zagrywkę i analizuje popełnione błędy,
·        poleca zaplanowane ćwiczenie,
·        koryguje błędy przy zagrywce,
·        dzieli uczniów na 6-osobowe zespoły,
·        wyjaśnia zasady ćwiczenia i zdobywania punktów przez zespół: punkty przyznaje się za:
1.      Poprawne odbicie piłki oburącz sposobem dolnym.
2.      Nieudaną zagrywkę przeciwnika
zadaniowa ścisła
Wdraża się do współpracy w zespole
·        uczestniczy w 5-minutowej grze szkolnej (zespół 6- osobowy, obowiązkowo zagrywka sposobem tenisowym,
·        mierzy czas gry,
·        czuwa nad prawidłowym przebiegiem sędziowania (sędziuje uczeń niećwiczący lub chętny),
·        dopinguje do aktywnego współdziałania w zespole,
problemowa
Część końcowa lekcji
Uspokoi organizm
·        wykona kilka spokojnych przebieżek przeplatanych ćwiczeniami rozluźniającymi,
·        proponuje ćwiczenia rozluźniające i oddechowe,
zadaniowa ścisła
Pozna celowość stosowanych ćwiczeń oddechowych
·        wykona ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem piłek siatkowych wg własnego pomysłu,
·        wyjaśnia potrzebę stosowania ćwiczeń oddechowych,
zadaniowa ścisła
Uświadomi poziom własnych umiejętności
·        przeanalizuje braki w swoich umiejętnościach,
·        oceni i podsumuje postawę uczniów na lekcji i postawę podczas meczu,
·        zachęca uczniów do samodzielnych działań, np. różne odmiany piłki siatkowej: siatkówka plażowa, siatkonoga.
dyskusja pogadanka
Â
[ Pobierz całość w formacie PDF ]